26 marca 2014

Liebster Blog Award

Zbierałam się w sobie od kilku dni, żeby ten oto post powstał. Na czym polega ta zabawa chyba nie muszę tłumaczyć, prawda? Za nominację dziękuję autorce bloga czytam-nie-przeszkadzac.blogspot.com


1. Bardziej pociąga Cię świat fantastyczny, czy realistyczny?

Zdecydowanie realistyczny. Dlaczego? Po prostu łatwiej jest to sobie wszystko wyobrazić i umieścić w świecie rzeczywistym. Na co dzień czytam książki, w których psychopaci grają pierwsze skrzypce. Lubię się bać, wyobrażając sobie, że jeden z takich "bohaterów" może być prawdziwy, że takie potworne rzeczy mogą wydarzyć się na prawdę. Nie wiem, jak to świadczy o moim psychicznym stanie zdrowia, no ale cóż... :)2. Czy zdarza Ci się czytać tą samą książkę kilka razy?

Do tej pory nie przeczytałam żadnej książki dwa razy. Ale wiem, że kiedyś, być może za wiele, wiele lat, wrócę do takich książek jak "Zielona mila" S. Kinga, czy niedawno przeczytanej powieści Juliana Barnesa "Poczucie kresu". Wiem, że do niektórych książek po prostu warto wracać, ale musi upłynąć trochę czasu.3. „Czarny charakter”, który najbardziej utkwił Ci w pamięci?

Severus Snape. Niby "czarny charakter" ale koniec końców... Ten kto przeczytał HP zrozumie o co mi chodzi :)4. Ulubiona książka – wspomnienie z dzieciństwa?

Wstyd się przyznać, ale nie mam takiej. W dzieciństwie omijałam książki z daleka, czego teraz bardzo, bardzo żałuję. 5. Do którego z literackich bohaterów możesz się porównać?

W każdym z bohaterów próbuje znaleźć choć jedną cechę, którą mam, bądź którą chciałabym mieć. Nie mam jednego, do którego mogę się porównać. Przynajmniej jeszcze na takiego bohatera nie trafiłam. Jeszcze sporo przede mną, więc kto wie?6. Czy kiedykolwiek wybrałaś/eś książkę ze względu na okładkę?

Czy jest chodź jedna osoba, która tak nie zrobiła? Oczywiście, nie ocenia się książki po okładce, ale nie oszukujmy się - okładka jest ważna. Nie mówię, że najważniejsza, ale dość ważna przy wyborze lektury. Czasami okazuje się, że wybór był dobry, czasami nie. Ot, takie nasze - książkoholików - ryzyko "zawodowe" :)7. Którą filmową adaptację książki uważasz za najlepszą?
"Zielona mila" S. Kinga. Książka, jak i film są po prostu niewiarygodne! Jeśli jest ktoś, kto jeszcze nie czytał/oglądał (w co wątpię!) - POLECAM. Lektura obowiązkowa!8. A który aktor/aktorka wykreował/a według Ciebie najlepszą literacką postać?

Tom Hanks w filmach takich jak: "Forrest Gump", "Zielona mila" czy "Kapitan Phillips". Wszystkie trzy filmy są po prostu fantastyczne, i ciężko zdecydować się na jeden, a co za tym idzie - na jedną postać literacką.9. Ebook czy tradycyjna forma?

Oczywiście, że książka w tradycyjnej formie. Ale jak to się mówi - jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma.10. Twój ulubiony cytat z książki lub o książkach?

"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki."  S. King11. Trzy słowa opisujące książkę idealną?


Akcja, dreszczyk, dobrze wykreowani bohaterowie.12. Co wolisz, krótkie historie czy wielotomowe dzieła?

Raz to, raz to, zależy co się trafi. Bardziej skłaniam się ku grubym tomiszczom (nie wiem, czy tak jest poprawnie), ale nie pogardzę ciekawą, wciągającą krótką historią.

6 komentarzy:

 1. Też wolę opasłe tomiska, ale ostatnio przekonuje się także do opowiadań. Podobnie jak do e-booków. Kiedyś od nich stroniłam, ale metodą mały kroków coraz częściej po nie sięgam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne odpowiedzi. Dzięki nim dowiedziałam się o Tobie kilka interesujących rzeczy i widzę też, że mamy ze sobą trochę wspólnego, ponieważ ja także wolę świat realistyczny zamiast fantastyki. Ponadto w dzieciństwie może nie omijałam z daleka, ale mało czytałam książek i również uważam, że ,,Zielona mila'' jest rewelacyjna w każdej formie, czy to książkowej, czy to filmowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie blogi, jest super ! świetne zdjęcia oraz bardzo ładna estetyka bloga

  Zapraszam do mnie:
  http://damarce.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Również odpowiadałam na te same pytania :) Oj tak Severus pomimo wszystko nieraz zalazł Harremu za skórę, więc jest czarnym charakterem :D Ja wpisałam Bellatrix :D I szał na Zieloną Milę jest :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Trafny wybór ulubionego cytatu;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie zaczęłam jeszcze przygody z Kingiem, ale myślę, że niebawem wezmę się za jedną z jego książek. Jeśli przypadnie mi do gustu, to na pewno kiedyś sięgnę po Zieloną milę ;)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)