09 marca 2014

Deborah Harkness "Księga wszystkich dusz. Tom 1: Czarownica"

"Księga wszystkich duch", która połączyła to co najlepsze w największych bestsellerach ostatnich lat: Suspens, przygodę i poszukiwanie wielkiego sekretu historii Kodu Leonarda da Vinci. Miłość wielką i nieziemską Zmierzchu. Magię Harrego Pottera. Tajemnicę, nastrój i piękno opowieści Cienia wiatru. Taki opis znajduje się z tyłu książki, i to on skłonił mnie do sięgnięcia po tę książkę. Przeraziła mnie wzmianka o Zmierzchu, ale koniec końców nie było tak źle. Jako że na co dzień nie czytam książek fantastycznych ( seria o Harrym Potterze była bardzo przyjemnym wyjątkiem), to do "Czarownicy" podchodziłam z lekkim dystansem. Nie wiedziałam czego oczekiwać. Nazwisko Harkness kompletnie nic mi nie mówiło. Teraz, gdy pierwszą część mam za sobą jestem zadowolona, że sięgnęłam po tę serię. Wciągnął mnie świat magi, wampirów, tajemnic...
"Księga wszystkich dusz" składa się z czterech tomów:
Tom I - Czarownica
Tom II - Tajemnica
Tom III - Wędrówka
Tom IV - Powrót

Manuskrypt Ashmole 782 to księga, która według czarodziejów zawiera tajemnice nieśmiertelności i podaje sposób na zniszczenie wampirów. Demony uważają Ashmole'a 782 za opowieść o początkach wszystkiego, nawet ludzi. Wampiry sądzą, że zagubiony manuskrypt wyjaśnia, skąd bierze się ich długowieczność i siła. Ceniona doktor historii - Diana Bishop natrafia na manuskrypt Ashmole 782 w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej, i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że tenże manuskrypt był uważany za zaginiony od ponad 100 lat. Gdyby tego było mało, jakimś cudem Dianie udaje się zdjąć urok z manuskryptu, co później sprowadzi na nią poważne niebezpieczeństwo.
Miej więcej w tym samym czasie w Bibliotece Bodlejańskiej pojawia się nieprzyzwoicie przystojny wampir - Matthew Clairmont, który - niespodzianka! - także poszukuje manuskryptu. Diana wie, że jakiekolwiek relacje na linii czarownica - wampir są nie mile widziane w jej środowisku. Mimo usilnych starań, czarownica i wampir zbliżają się do siebie...

Mnóstwo tajemnic, niebezpieczeństwa, akcji... A pośrodku tego miłość, która nie powinna się wydarzyć. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że ta książka aż tak mi się spodoba. Mnóstwo niewiadomych, trzymanie w napięciu... Wszystko to, co lubię. Wspomnieć także muszę o bohaterach. Są jacyś, a to dla mnie bardzo ważne. Nie lubię, gdy bohater jest nijaki, nie wyróżnia się. W "Czarownicy" jest kilka osób, które się wyróżniają i nie koniecznie są to główni bohaterowie, choć i oni trzymają wysoki poziom. Jak wspomniałam wyżej, porównanie do Zmierzchu jest minimalne, co mnie osobiście cieszy.

Połączenie sensacji, horroru i romansu. Nie każdy potrafiłby z tak różnych gatunków stworzyć książkę, którą czytałoby się z przyjemnością. Deborah Harkness stanęła na wysokości zadania i brawa dla niej za to.
Jedyne do czego mogę się przyczepić to błędy w tekście. Dużo literówek, ogromnie dużo. Jak na tak poważne wydawnictwo jak Amber... Nie ładnie. Wiem, że każdy jest człowiekiem i popełnia błędy, ale... Oby w dalszych częściach było lepiej :)

Książkę polecam tym, którzy lubią klimaty czarodziejów, magi, tajemnic... Książka trzyma w napięciu, a zakończenie... Zmusza do sięgnięcia po dalsze tomy! Polecam!


Ocena: 8+/10


tłumaczenie: Jan Jackowicz
ilość stron: 441
wydawnictwo: Amber
rok wydania: 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)