10 września 2013

Tess Gerritsen - Ogród kości

Autor: Tess Gerritsen
Tytuł: Ogród kości
Tytuł oryginalny: The Bone Garden
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 414
Moja ocena: 9+/10O Tess Gerritsen słyszeli chyba wszyscy. Autorka, która w gatunku thriller medyczny nie ma sobie równych. Ja już z tą panią miałam do czynienia i uważam, że miano 'królowej thrillera medycznego' jest jak najbardziej zasłużone. Zresztą, jeśli Stephen King poleca, to znaczy, że twórczość Tess musi być dobra. Innej możliwości nie ma :)

Czasy współczesne. Świeżo po rozwodzie, Julia Hamill, kupuje posiadłość w Massachusetts. Zaczyna życie od nowa, próbuje się przystosować. Przy zwykłych pracach w ogrodzie, który jest delikatnie mówiąc zaniedbany, odkrywa zwłoki. Nie, nie zwłoki. Szkielet. Oczywiście wzywa odpowiednie służby, chce dowiedzieć się o co chodzi i kto to jest? Patolog stwierdza tylko tyle, że jest to kobieta, mniej więcej w wieku 35 lat, i że jest to szkielet bardzo stary, ponad 100-letni.

Boston, rok 1830. Aurnia i Rose to siostry. Aurnia właśnie rodzi swoje pierwsze dziecko. Jej stan pogarsza się z godziny na godzinę...
Student medycyny, Norris Marshall, podejrzany o zamordowanie dwóch pielęgniarek i lekarza.
Jakie będą dalsze losy Rose i Norrisa?

Przyznam szczerze, że takiej książki jeszcze nie czytałam. Dwa światy. Zupełnie inni ludzie, a jednak coś ich łączy. Miłość, tragedia, niesprawiedliwość, morderstwa... Pani Gerritsen tym razem daje nam coś, co pozwala wyobrazić sobie, jak żyli ludzie w 1830 r. Przede wszystkim jak wyglądała wtedy medycyna, jak wyglądały porody, i dlaczego tak dużo kobiet umierało w cierpieniach po urodzeniu dziecka.
Większość książki skupia się na wydarzeniach z przeszłości. Poznajemy cały świat medycyny, jak studenci uczyli się anatomii człowieka na ludzkich zwłokach, które w tamtym okresie były na wagę złota. Handel ludzkim ciałem był wtedy na porządku dziennym. Każda uczelnia chciała zagwarantować swoim uczniom jak najlepsze "eksponaty". Przerażające, prawda?
Poznajemy dzielną Rose, która mimo młodego wieku, zaledwie siedemnaście lat, potrafiła zaopiekować się swoją siostrzenicą. Żyła w takiej biedzie, że aż trudno mi sobie to wyobrazić. Mimo to się nie poddała. Walczyła do końca, i za to ją podziwiam. Zdecydowanie zasługuje na miano bohaterki.

W niektórych momentach, zwłaszcza przy opisie smrodu, jaki wydziela się z łona kobiety, gdy dochodzi u niej do zakażenia, robiło mi się słabo. Przy smrodzie rozkładającego się cała. Mocne rzeczy, i powiem szczerze, że mnie to ruszyło, a myślałam, że jestem odporna na tego typu rzeczy. "Ogród kości" to zdecydowanie książka dla osób o silnych nerwach i mocnym żołądku.

Przeplatanie współczesności z latami 30` XIX w wyszło idealnie. Nie ma odczucia, że czegoś brakuje. Wszystko jest napisane tak, że czytając mamy ciągłość wydarzeń. Nie ma niedomówień, a cała historia jest opowiedziana w taki sposób, że ciężko jest się nie wzruszyć, wkurzyć, zaprotestować. Tyle emocji... Pozytywnych i negatywnych. Jest to książka która zapada w pamięci. Ze względu na historię, ale także ze względu na bohaterów i ich perypetie.

"Ogród kości" to książka niezwykła, i to nie podlega wątpliwości. Polecić ją mogę każdemu, kto lubi twórczość Tess Gerritsen (a wierzę, że takich osób jest sporo :)), każdemu kto lubi książki, w których akcja rozłożona jest na przestrzeni ponad 100 lat. Każdemu, kto lubi książki z nietuzinkową fabułą, z bohaterami, którzy zapadają w pamięci.

5 komentarzy:

 1. Fabuła rzeczywiście wydaje się ciekawa. Koniecznie muszę ją przeczytać skoro tak wysoko ją oceniasz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną książke Tess, ale niestety nie przypadła mi do gustu. Postanowiłam dać jej drugą szanse i przeczytam te pozycje/

  OdpowiedzUsuń
 3. Aktualnie czytam książkę tej autorki "Chirurg" Ta jak na razie jest świetna, więc na pewno z wielką chęcią sięgnę po "Ogród kości".

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam nic autorki, ale wciąż mam w planach jakąś pozycję;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna mam ochotę na dobry kryminał, a skoro ten oceniasz tak wysoko, to chyba się skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)