24 września 2013

Annie Proulx - Tajemnica Brokeback Mountain

Autor: Annie Proulx
Tytuł: Tajemnica Brokeback Mountain
Tytuł oryginalny: Brokeback Mountain
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Typ: E-book
Moja ocena: 10/10Homoseksualizm w dzisiejszych czasach to temat trudny. Mało kto chce o tym rozmawiać, a Ci co już zaczną mówić, mówią takie rzeczy, że nie wypada mi teraz tego powtarzać. Homofobia jest obecna wszędzie, w Polsce także. "Tajemnica Brokeback Mountain" to książka o miłości. O miłości silniejszej niż śmierć. Główni bohaterowie to Ennis Del Mar i Jack Twist, którzy poznają się, gdy zgłaszają się do pracy na pastwisku dla owiec. Na wzgórzach Brokeback spędzają kilka miesięcy i to tam wybucha między nimi uczucie. Gdy praca się kończy, rozjeżdżają się, każdy w swoją stronę... Ale czy można zapomnieć kogoś, kogo się kocha? Każdy z nich próbuje ułożyć sobie życie z kobietą. Ennis poślubia Almę, mają dwie córeczki. Jack poznaję kobietę w Teksasie, bierze z nią ślub, ma syna. Wszystko na pozór jest idealne. Mijają 4 lata. Ennis dostaję pocztówkę od Jacka, z wiadomością, że będzie w mieście, w którym mieszka Ennis. Spotykają się... I to jest początek końca...

Książka, a właściwie opowiadanie, które przeczytałam w godzinę. Tylko 22 strony w wersji e-book. 22 strony o miłości tak olbrzymiej, jak to tylko możliwe. Piękna i zarazem smutna historia o pragnieniu miłości, szczęścia, kogoś bliskiego.

Jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał filmu, to serdecznie polecam. Film, pod tym samym tytułem co książka, jest niewiarygodnie dobry (osiem nominacji do Oscara mówi samo za siebie). Obsada idealna. Nieżyjący już Heath Ledger w roli Ennisa i Jake Gyllenhaal, jako Jack oraz Anne Hathaway i Michelle Williams.
Po raz pierwszy w życiu film podobał mi się bardziej niż książka. Po prostu trzeba go obejrzeć i już.

8 komentarzy:

 1. Muszę przeczytać opowiadanie, nie wiedziałam, że jest tak cienkie. A potem czeka mnie film, który już od dawna mam w planach, ale dotychczas jakoś nie wychodziło...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo film lepszy od książki? :D Rzadkość :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Film należy do moich ulubionych, więc książka pewnie też spełniłaby moje oczekiwania. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam jakie film wywołał kontrowersję. Książkę posiadam, ale jeszcze jej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Film oglądałam, ale nie miałam pojęcia że jest książka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Film juz od dawna chce obejrzec, ale jakos brakuje czasu. Zmotywowalas mnie

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią przeczytałabym i książkę, bo film już widziałam. Film faktycznie ma swój klimat i wspominam go dobrze. Para głównych bohaterów właściwie zbudowała całą historię; naprawdę świetne kreacje aktorskie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaję mi się, że oglądałam film, z tego,co pamiętam to mi się podobał:)

  OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)